W Przystajni przyjęli Ducha Świętego

– Nie może nas kształtować telewizja, sieci internetowe... My się musimy pytać Chrystusa: co jest naszym udziałem i jak ja mam żyć? – zaznaczył abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski przewodnicząc Mszy św. w parafii Trójcy Przenajświętszej w Przystajni, zwrócił się na wstępie do bierzmowanej młodzieży i starszych wiernych, nawiązując do szacownej historii miejscowej wspólnoty, która powstała jeszcze przed bitwą pod Grunwaldem. – Wy jesteście kolejnym pokoleniem, które musi odpowiedzieć Bogu na Jego miłość, która wyraziła się w daniu światu swojego Syna, aby każdy, kto w Niego uwierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne – powiedział.

W skupieniu i porządku

 Karol Porwich

 

Do sakramentu bierzmowania przystąpiło ponad 60 osób. Uczestnicy uroczystości wypełnili niewielką świątynię po brzegi. Piękna pogoda spowodowała, że i wokół kościoła zgromadziła się spora rzesza wiernych.

Trzeba podkreślić bardzo sprawną organizację przedsięwzięcia. Młodzież w każdym punkcie ceremonii uczestniczyła z pełnym skupieniem i świadomością wagi wydarzenia. W rozmowach z bierzmowanymi powtarzało się nazwisko księdza wikariusza Michała Solarczyka, który zaskarbił sobie wdzięczność młodych i który sporo serca i umiejętności włożył w przygotowanie ich do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Pouczenie

 Marian Florek

 

W homilii abp Depo nawiązał do sztafety pokoleń mieszkańców Przystajni, którzy od setek lat są wierni Kościołowi. – Na tym miejscu potwierdzacie tajemnicę łaski Boga dla was. Od pokoleń jesteście świadkami wyznawanej wiary, tej, którą przed chwilą wyznali wasi synowie, córki, wnukowie i wnuczki. Ten bieg pokoleń jest bardzo ważny – podkreślił.

REKLAMA

Następnie przypomniał fundament polskiej tożsamości, jakim było przyjęcie chrztu przez Mieszka I w 966 r. – On to z luźnych, rywalizujących plemion, stworzył wspólnotę. Kiedy mówimy Kościół, to nie chodzi tylko o ten widzialny budynek, który nas teraz ogarnia, ale o wspólnotę ludzi. Każdy z nas ma swoje imię, przez chrzest święty wpisane w życie Boga na czas i na wieczność. A życie wieczne to jest Bóg – nauczał abp Depo.

Dlaczego istniejemy 

 Marian Florek

 

W dalszej części metropolita częstochowski pytał, czy musieliśmy zaistnieć na tym świecie i czy jesteśmy konieczni dla tego świata. – Skoro jesteś, to znaczy, że Bóg cię ukochał i stworzył. To nie jest pragnienie tylko twoich rodziców. Bóg ma dla ciebie swój plan na to życie i na życie wieczne – mówił hierarcha i wskazywał na Boży plan związany z odkupieńczą ofiarą Bożego Syna Jezusa Chrystusa. – Kiedy będę za chwilę modlił się nad wami, będę mówił, że zostaliście uwolnieni od grzechu pierworodnego, czyli od pierwszego buntu człowieka przeciwko Bogu – tłumaczył hierarcha, mówiąc, że uzurpacja człowieka do budowania swojej przyszłości poza Bogiem, spowodowała na ziemi cierpienie i śmierć i dopiero krwawa, odkupieńcza ofiara Chrystusa, unieważniła skutki grzechu pierworodnego.

 

Otucha

 Karol Porwich

REKLAMA

 

 

Następnie abp Depo przytoczył przesłanie Chrystusa na odejście ze świata. – Powiedział słowa, które nas zdumiewają. A w kontekście uroczystości Bożego Ciała są znamienne: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Czyli został z nami. Gdzie został? W sakramentach wiary Kościoła – podkreślił hierarcha.

– Nasze życie jest w Bogu, w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. I mimo że przemijamy, to wierzymy, że będziemy żyć na wieki w Bogu – dodał metropolita.

Następnie przytoczył słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas jednej z pielgrzymek do Polski, kiedy Ojciec Święty wskazał na mądrość narodu wyrażoną w wierności Ewangelii, Chrystusowemu krzyżowi i czci do Najświętszej Dziewicy Bogarodzicy Maryi. – To są trzy fundamenty, na których macie budować swoje życie, jeśli chcecie je wygrać. Nie może nas kształtować telewizja, sieci internetowe... My się musimy pytać Chrystusa: co jest naszym udziałem i jak ja mam żyć? – zaznaczył abp Depo.

Przytoczył również refleksję siostry zakonnej, która kiedyś powiedziała, że zagraża nam „misiostwo”, wyrażone zwrotami: mi się wydaje, mi się chce, mi się nie chce. – To znaczy, że ja jestem wyłącznym kryterium swojego życia? Kryterium wartości ludzkiego życia jest Bóg. Trzeba pytać Boga, jak mam postępować – mówił metropolita.

Następnie nawiązał do kościelnych witraży, które z zewnątrz są tylko poukładanymi kawałkami kolorowego szkła. Dopiero, kiedy się wejdzie do wnętrza świątyni, można odczytać ich treść i to, co one przedstawiają, można zobaczyć ich piękno. – Kiedy słońce przenika swoimi promieniami witraż, wtedy odkrywa jego bogactwo. Coś podobnego jest z nami. Trzeba być wewnątrz kościoła, żeby doświadczyć tego, co się tutaj dzieje. A co się dzieje? Jest między nami Bóg – konkludował hierarcha.

 Karol Porwich

Kończąc swoją naukę, abp Depo zaapelował, by młodzi często korzystali z sakramentów Kościoła, z sakramentu pokuty, który jest spotkaniem z Bogiem miłosiernym.

– Prosimy Ducha Świętego o umocnienie naszej wiary, nadziei i miłości. Żebyśmy nigdy nie odstąpili od Boga w naszym wcale niełatwym świecie – podsumował homilię abp Depo.

 2023-06-04 22:26

ń

 

Par. Trójcy Przenajświętszej

w Przystajni     

ul. Rynek 21, 42-141 Przystajń

  Par. Trójcy Przenajświętszej

w Przystajni     

ul. Rynek 21, 42-141 Przystajń

12 sierpnia 2023

W Przystajni przyjęli Ducha Świętego

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Przystajni

Adres : ul Rynek 21

42-141 Przystajń

tel + 48 603 634 252

      + 48 501 456 865 

e-mail: parafiaprzystajn@wp.pl

Social Media

numer konta

 57 1600 1462 1860 7484 8000 0001

BNP PARIBAS

Wpłacając ofiary tytułem

"NA CELE KULTU RELIGIJNEGO" można odliczyć od podstawy podatku PIT

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.