Rytuał sakramentu namaszczenia chorych jednoznacznie znosi dawne uściślenia dotyczące udzielania tego sakramentu wyłącznie w przypadku tzw. niebezpieczeństwa śmierci. Można go także udzielać chorym dzieciom. Można go też powtarzać.  Ponadto podkreśla się jego wspólnotowy charakter. Na czym on polega? Otóż bardzo ważne jest, by chory znalazł wsparcie w swoich bliskich, którzy jak najliczniej mają w nim uczestniczyć. Ważne, by wspierali oni chorego nie tylko przez samą obecność, ale również przez modlitwę i Komunię św. Można powiedzieć, że to właśnie rodzina i najbliżsi są odpowiedzialni przed Panem Bogiem za pomoc chorym w przyjęciu namaszczenia. Wspólnotowy charakter sakramentu namaszczenia chorych najlepiej widać w połączeniu go z Mszą św. z licznym udziałem wiernych, co bardzo często się dzieje np. podczas parafialnych rekolekcji. Sytuacja człowieka chorego jest szczególna. Choroba jest niejako wpisana w życie i stanowi jego nieodłączną część. Stanowi też wyzwanie dla wiary człowieka nią dotkniętego. Dlatego też sakrament namaszczenia jest jej wyjątkowym wyrazem.

Co przygotować?

Przed wizytą księdza przychodzącego z posługą sakramentu namaszczenia chorych trzeba przygotować: stolik z krzyżem, zapaloną świecą, wodą święconą, kropidłem, ręczniczkiem oraz szklanką z wodą. Najważniejsze jest jednak, aby domownicy i osoby towarzyszące przygotowały się duchowo i modliły się wraz z księdzem w intencji chorego.

Bardzo ważnym jest by nie odkładać udzielenia tego sakramentu na ostatnią chwilę.

Par. Trójcy Przenajświętszej

w Przystajni

ul. Rynek 21, 42-141 Przystajń

Par. Trójcy Przenajświętszej

w Przystajni

ul. Rynek 21, 42-141 Przystajń

21 października 2022

Sakrament Namaszczenia chorych

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Przystajni

Adres : ul Rynek 21

42-141 Przystajń

tel + 48 603 634 252

e-mail: parafiaprzystajn@wp.pl

numer konta

BNP PARIBAS

Wpłacając ofiary tytułem

"NA CELE KULTU RELIGIJNEGO" można odliczyć od podstawy podatku PIT

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.